PHP: 8 Kod w pięciu smakach

Kod w pięciu smakach

Nasza domowa Pizza


SEKRET: Ciasto drożdżowe to wg mnie najprostszy rodzaj ciasta na świecie. Właściwe proporcje nie są tak istotne jak np. w cieście kruchym. Walorem dobrego ciasta jest jego pulchność i lekkość.  Jak to uzyskać? - możesz postępować wg moich wskazówek.
  
Składniki na standardową blachę z piekarnika 1 ciasto grube lub 2 cienkie placki: 
ok. 1/3 litra mleka lub wody
mąka (ok. 400g - 800g - 1 duża pizza - średnio docelowo wychodzi ok. 700g - zależy od ilości mleka lub wody w zaczynie) 
2,5 dkg drożdży (świeże są najlepsze)
2 - 2,5 łyżeczki soli
1 płaska łyżeczka cukru (do zaczynu)
przyprawa (oregano, przyprawa do pizzy lub np. zioła toskańskie)
ser (najlepiej mozzarella)
bazylia
SOS pomidorowy
DODATKI: salami, szynka, pieczarki (najlepiej osuszone na ściereczce talarki), tuńczyk (odsączony), pomidory (ostrożnie z ilością - mokre!), itd. Pamiętaj aby nie przesadzić z ilością mokrych składników - w przeciwnym razie wyjdzie mokra breja.
SOS: koncentrat pomidorowy, czosnek, bazylia, sól, olej, cukier, maggi - wymieszać i doprawić do smaku (sos powinien być w miarę możliwosci gęsty). 

Przepis:
W duży naczyniu połącz mleko (1/3 l), drożdże, i cukier i pozostaw do ruszenia w ciepłym miejscu. Uwaga!: zaczyn może wykipieć. Na powierzchni zrobi się kożuch (naturalny efekt).
Następnie do dużej miski: wlej zaczyn, wsyp na początek ok. 400 g mąki (taka ilość mąki dot. 1/3 l mleka, w przypadku mniejszej ilości mleka zacznij od mniejszej ilości mąki), dodaj sól i ewentualnie przyprawy. Wymieszaj wszystko łyżką (konsystencja może być mokra, klejąca a czasem nawet półpłynna - to jest mój SEKRET (jeśli dasz za mało płynu - ciężej przyjdzie wyrabiać ciasto). Następnie rozpocznij wyrabianie ciasta, dodając stopniowo mąkę aż uzyskasz pulchne, nieklejące na powierzchi ciasto (ilość mąki może zwiększyć się nawet do 800g). Tak przygotowane ciasto* włóż do lodówki - przynajmniej na kilkanaście godzin (w tym czasie większość drożdży ulegnie deaktywacji, co przełoży się na lepsze trawienie ciasta). Ciasto można podzielić na 2 części i zamrozić w woreczkach. W kolejnym etapie: wyłóż blachę pergaminem i rozciągnij na niej ciasto (jeśli ciasta jest za mało - rób to stopniowo - co kilka minut w trakcie wyrastania). Przed pieczeniem, posmaruj pizzę sosem, rozłóż składniki i piecz w temp. ~190ºC* ok. 15-17 min (kontroluj pieczenie - w zależności od mocy piekarnika czas pieczenia i temperatura może ulec zmianie) - ciasto powinno być lekko zarumienione. Przed wyjęciem ciasta z piekarnika posyp serem, bazylią lub przyprawami, które wcześniej mogłyby ulec zwęgleniu. 

* czas i temp. pieczenia jest różna (zależna od mocy piekarnika i preferencji - w ww.parametrach uzyskasz ciasto pulchne i lekko zrumienione; przy temp. ~250ºC* ok. 17-20 min - ciasto będzie chrupiące.

Lesław
Copyright by Iza 2024

×